Manufacturer No:MF-RX050/72-AP
Manufacturer:Bourns
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC PTC RESETTABLE 0.5A 72V RADIAL LEADED
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | MF-RX/72 |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Radial |
| Hold Current: | 500 mA |
| Maximum Voltage: | 72 VDC |
| Trip Current: | 1 A |
| Current Rating - Max: | 40 A |
| Resistance: | 770 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Lead Spacing: | 5.1 mm |
| Packaging: | Ammo Pack |
| Brand: | Bourns |
| Diameter: | 7.9 mm |
| Height: | 13.7 mm |
| Length: | 7.9 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 750 mW |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Tradename: | Multifuse |
| Type: | PTC Resettable Fuses |
| Width: | 3.1 mm |
| Part # Aliases: | MF-R050/72-AP |
| Unit Weight: | 0.007302 oz |
HOT
MINIASMDC075F/24-2
Brand:Littelfuse

1210L550SLWR
Brand:Littelfuse

1206L035YR
Brand:Littelfuse

MF-SM125-2
Brand:Bourns

2920L500/24SLDR
Brand:Littelfuse

MINISMDC150F/12-2
Brand:Littelfuse

MF-FSHT010KX-2
Brand:Bourns

miniASMDCH050F
Brand:Littelfuse

0603L075SLYR
Brand:Littelfuse

0805L400SLWR
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






