Manufacturer No:G5RL-U1A-EL-HA DC24
Manufacturer:Omron
Type:General Purpose Relays
Description:General Purpose Relays High Performance Latching Relay that realizes a 16-A High Inrush Switching Current
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Relays |
| Type: | Latching Relay |
| Coil Voltage: | 24 VDC |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Contact Current Rating: | 16 A |
| Contact Termination: | Solder Pin |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Switching Voltage: | 250 VAC |
| Coil Type: | Latching |
| Coil Resistance: | 960 Ohms |
| Coil Current: | 25 mA |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Series: | G5RL-U |
| Length: | 29 mm |
| Width: | 12.7 mm |
| Height: | 15.7 mm |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Omron Electronics |
| Maximum Switching Current: | 16 A |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Relays |
| Part # Aliases: | G5RLU1AELHADC24BYOMZ |
HOTG2RV-ST500 AC100
Brand:Omron Automation and Safety

TPSI2072QDWQRQ1
Brand:Texas Instruments

DCNLEV50-BN
Brand:Littelfuse

TLP3475SRHA(TP,E
Brand:Toshiba

B88269X6300C011
Brand:EPCOS / TDK

G9SA-301 AC100-240
Brand:Omron Automation and Safety

DCNEVT150-B
Brand:Littelfuse

DCNLEV50-CS
Brand:Littelfuse

HE1AN-W-DC24V-Y6H
Brand:Panasonic Industrial Devices

G5PZ-1A4-E DC24
Brand:Omron Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






