Manufacturer No:59105-1-T-00-0
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors 59105-1-T-00-0 SENS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 11.3 mm |
| Mounting Style: | Screw |
| Output Configuration: | SPST-NO |
| Barrel Size: | 28.57 mm x 19.05 mm x 6.35 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Terminal flange sensor |
| Height: | 6.35 mm |
| Length: | 28.57 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 500 mA |
| Operating Supply Voltage: | 140 VAC 200 VDC |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 59105 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | Hamlin |
| Width: | 19.05 mm |
| Part # Aliases: | 59105-010 |
| Unit Weight: | 0.232973 oz |
HOT
59150-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

E2K-L13MC1
Brand:Omron Automation and Safety

E2EW-QX12C118-M1
Brand:Omron Automation and Safety

VCNL36825T
Brand:Vishay Semiconductors

2702975
Brand:Phoenix Contact

MA40S4R
Brand:Murata Electronics

SEN0311
Brand:DFRobot

SX9330LIULTRT
Brand:Semtech

59145-010
Brand:Littelfuse

E2E-C06N04-WC-C1 2M
Brand:Omron Automation and Safety
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






