Manufacturer No:E2B-S08KN04-WP-C1 2M
Manufacturer:Omron
Type:
Description:Proximity Sensors Double M8 Short PW 2M NPN NO
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | N |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Distance: | 4 mm |
| Mounting Style: | Cable |
| Output Configuration: | NPN |
| Barrel Size: | M8 |
| Brand: | Omron Automation and Safety |
| Description/Function: | Sensors are ideal for detecting tool positions or line encoders |
| Maximum Frequency: | 1 kHz |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Operating Supply Current: | 200 mA |
| Operating Supply Voltage: | 30 V |
| Series: | E2B |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Part # Aliases: | E2BS08KN04WPC12M |
| Unit Weight: | 2.292808 oz |
HOT
59020-1-S-02-A
Brand:Littelfuse

59140-1-S-05-A
Brand:Littelfuse

VCNL3036X01-GS08
Brand:Vishay Semiconductors

Si1151-AB09-GMR
Brand:Silicon Labs

SEN0381
Brand:DFRobot

CUSA-TR50-150-2500-WC68
Brand:CUI Devices

E2C-ED02-F
Brand:Omron Automation and Safety

LGCTB3CB01-000
Brand:Honeywell

SS-430L-W
Brand:KEMET

VCNL4020C-GS08
Brand:Vishay Semiconductors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






