Manufacturer No:59021-1-S-02-A
Manufacturer:Littelfuse
Type:
Description:Proximity Sensors 59021-1-S-02-A SENS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Proximity Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensing Method: | Magnetic |
| Sensing Distance: | 6 mm |
| Mounting Style: | Wire |
| Output Configuration: | SPST-NO |
| Barrel Size: | 5.1 mm |
| Brand: | Littelfuse |
| Description/Function: | Aluminum miniature firecracker reed sensor |
| Length: | 15.24 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 250 mA |
| Operating Supply Voltage: | 170 V |
| Packaging: | Case |
| Series: | 59021 |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 175 V |
| Tradename: | Hamlin |
| Unit Weight: | 0.116164 oz |
HOT
2702975
Brand:Phoenix Contact

E2C-ED02-F
Brand:Omron Automation and Safety

SS-430L-W
Brand:KEMET

59220-010
Brand:Littelfuse

59025-4-T-02-F
Brand:Littelfuse

VCNL36828P
Brand:Vishay Semiconductors

Si1152-AB00-GM
Brand:Silicon Labs

59060-1-T-03-A
Brand:Littelfuse

MTCH101-I/OT
Brand:Microchip Technology

E2F-X10E1-1
Brand:Omron Automation and Safety
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






