Manufacturer No:TVC-0100A-002
Manufacturer:Merit Sensor
Type:Pressure Sensors
Description:Industrial Pressure Sensors Designed for harsh media and high temperature ceramic port radial o-ring seal 100 psia analog out 0.5-4.5 V +/-1.0% accuracy
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Merit Sensor |
| Product Category: | Industrial Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Pressure Switches |
| Operating Pressure: | 100 psi |
| Pressure Type: | Absolute |
| Accuracy: | 1 % |
| Output Type: | Analog |
| Port Size: | 5.9 mm x 2.7 mm |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Merit Sensor |
| Length: | 13.9 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 10 mA |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Pressure Port: | Port |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| Series: | TVC |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 10.4 mm |
HOTABP2DANT100PGSA3XX
Brand:Honeywell

BPS120-AD0P15-2DG
Brand:Bourns

NPI-19J-100A2
Brand:Amphenol Advanced Sensors

803312
Brand:Amphenol i2s

NPI-19A-100G2
Brand:Amphenol Advanced Sensors

ASDXRRX005PGAA5
Brand:Honeywell

ABP2LANT100PGAA5XX
Brand:Honeywell

SSCDANN150PAAA3
Brand:Honeywell

NPI-19J-300A2
Brand:Amphenol Advanced Sensors

RSCDJNI060PASE3
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






