Manufacturer No:DPS310XTSA1
Manufacturer:Infineon
Type:Pressure Sensors
Description:Board Mount Pressure Sensors PRESSURE SENSOR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 30 kPa to 120 kPa |
| Accuracy: | 100 Pa |
| Output Type: | Digital |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | I2C SPI |
| Operating Supply Voltage: | 1.7 V to 3.6 V |
| Port Type: | No Port |
| Resolution: | 24 bit |
| Package / Case: | LGA-8 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Operating Supply Current: | 1.7 uA |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Part # Aliases: | DPS310 SP001360586 |
| Unit Weight: | 0.052911 oz |
HOT
HSCMRNN030PDSA3
Brand:Honeywell

ABP2MRRN004ND2B3BB
Brand:Honeywell
PX3AN2BS250PAAAX
Brand:Honeywell

MPRLL0001PG00001C
Brand:Honeywell

76075-00001000-01
Brand:Honeywell

803312
Brand:Amphenol i2s

5 PSI-GF-HGRADE-MINI
Brand:Amphenol All Sensors

VN026CM-SM03-Q
Brand:Superior Sensor

LPS28DFWTR
Brand:STMicroelectronics

ABP2MANT010BAAA5XX
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






