Manufacturer No:PRM162-K420S-104A2
Manufacturer:Bourns
Type:Potentiometers
Description:Potentiometers PANEL CONTROL - 18MM-ST-CARBON
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Potentiometers |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | PC Pin |
| Product: | Motorized Potentiometers |
| Number of Gangs: | 2 Gang |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Taper: | Audio |
| Orientation: | Horizontal |
| Power Rating: | 50 mW (1/20 W) |
| Voltage Rating: | 150 VAC |
| Tolerance: | 20 % |
| Element Type: | Carbon |
| Number of Turns: | 1 Turn |
| Shaft Type: | Smooth / Slotted |
| Shaft Diameter: | 6 mm |
| Shaft Length: | 20 mm |
| Switch Type: | No Switch |
| Number of Detents: | Without Detent |
| Type: | Rotary |
| Life: | 15000 Cycle |
| IP Rating: | IP30 |
| Minimum Operating Temperature: | - 10 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Series: | PRM16 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Product Type: | Potentiometers |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Tradename: | Pro Audio |
| With Switch: | No Switch |
| Unit Weight: | 0.186952 oz |
HOT
534B1102JC
Brand:Vishay / Spectrol
P16NP472MAB15F2
Brand:Vishay

T93YA222KT20
Brand:Vishay / Sfernice

PT10MV10-104A2020-I-PM-S
Brand:Amphenol Piher

AD5247BKSZ10-RL7
Brand:Analog Devices

AD5175BRMZ-10-RL7
Brand:Analog Devices

P11H1F0GHFY00472KA
Brand:Vishay

534B1102JC8872
Brand:Vishay
P16NP104MAB15F2
Brand:Vishay

ISL23315TFUZ-T7A
Brand:Renesas / Intersil
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






