Manufacturer No:86187CY SL005
Manufacturer:Alpha Wire
Type:Multi-Conductor Cables
Description:Multi-Conductor Cables 18 AWG 7C SHIELDED 100FT SPOOL SLATE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Product Category: | Multi-Conductor Cables |
| Shipping Restrictions: |
Due to size or weight of the product your shipping charge may increase.
|
| RoHS: | Details |
| Type: | Automation and Process Control |
| Shielding: | Shielded |
| Number of Conductors: | 7 Conductor |
| Cable Length: | 100 ft |
| Wire Gauge - AWG: | 18 AWG |
| Outside Diameter: | 0.323 in |
| Jacket Color: | Gray (Slate Gray) |
| Jacket Material: | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Stranding: | 7 x 34 |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Brand: | Alpha Wire |
| Insulation Material: | Polyvinyl Chloride Semi-Rigid (S-R PVC) |
| Product Type: | Multi-Conductor Cables |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Cable |
| Tradename: | Xtra-Guard Flex |
| Unit Weight: | 8.400 lbs |
HOT
8428 010100
Brand:Belden Wire & Cable

8621 060100
Brand:Belden Wire & Cable
76103WS 008100
Brand:Belden Wire & Cable

882204 (100FT)
Brand:Alpha Wire

9991 060100
Brand:Belden Wire & Cable

1400493
Brand:Phoenix Contact

1899C SL005
Brand:Alpha Wire

1180722
Brand:Phoenix Contact

1422000
Brand:Phoenix Contact
1302261805
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






