Manufacturer No:20011588-00
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers 8911-A Wireless Accelerometer
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 1-axis |
| Sensing Axis: | X |
| Acceleration: | 50 g |
| Sensitivity: | 100 mV/g |
| Output Type: | RF/Wireless |
| Interface Type: | - |
| Resolution: | 12 bit |
| Supply Voltage - Max: | 3.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Operating Supply Current: | 35 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Package / Case: | 31.75 mm x 78 mm |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Product Type: | Accelerometers |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 7.054792 oz |
HOT
SCR410T-K03-10
Brand:Murata Electronics

MLX90333KGO-BCT-000-SP
Brand:Melexis

MTi-2-5A-T
Brand:Movella / Xsens

EKMB1100100
Brand:Panasonic Industrial Devices

ADIS16467-2BMLZ
Brand:Analog Devices

ATS17501PSGATN-SDFUYJ
Brand:Allegro MicroSystems

OpenIMU300ZI
Brand:ACEINNA

204749-0013
Brand:Molex

IIS328DQTR
Brand:STMicroelectronics

ADCMXL1021-1BMLZ
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






