Manufacturer No:66102APZ1
Manufacturer:Amphenol
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers Low cost embeddable accelerometer 2-wire ICP 10 mV/g low profile TO5 housing positive output header pins
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 1-axis |
| Sensing Axis: | Z |
| Acceleration: | 500 g |
| Sensitivity: | 10 mV/g |
| Output Type: | Analog |
| Interface Type: | - |
| Resolution: | - |
| Supply Voltage - Max: | 28 V |
| Supply Voltage - Min: | 18 V |
| Operating Supply Current: | 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 54 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-5 |
| Brand: | Amphenol PCB Piezotronics |
| Product Type: | Accelerometers |
| Series: | 660 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | ICP |
| Type: | Accelerometers |
| Unit Weight: | 0.077603 oz |
HOT
ADXL363BCCZ-RL7
Brand:Analog Devices

V2S200D-1-8
Brand:Knowles

IPS2550DE1R
Brand:Renesas Electronics

AIS3624DQTR
Brand:STMicroelectronics

IAM-20680HT
Brand:TDK InvenSense

BNO085
Brand:CEVA

IMU383ZA-400
Brand:ACEINNA

66212APZ1
Brand:Amphenol PCB Piezotronics

ADXL1001BCPZ
Brand:Analog Devices

PC420VR-20-IS
Brand:Amphenol Wilcoxon
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






