Manufacturer No:ADIS16505-3BMLZ
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:IMUs - Inertial Measurement Units
Description:IMUs - Inertial Measurement Units 6 DOF Prec IMU 8g (2000 DPS DNR)
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | BGA-100 |
| Sensor Type: | 6-axis |
| Interface Type: | SPI |
| Output Type: | Digital |
| Acceleration: | 8 g |
| Resolution: | 32 bit |
| Sensitivity: | 655360 deg/s/LSB |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Operating Supply Current: | 44 mA |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Analog Devices |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| Series: | ADIS16505 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.045856 oz |
HOT
A33003LLUBTR-DD
Brand:Allegro MicroSystems

3DM-CV7-AR
Brand:LORD Microstrain

KXTJ3-1057
Brand:Kionix

AIS328DQTR
Brand:STMicroelectronics

MTI-100-2A8G4
Brand:Movella / Xsens

SPS-A100D-HAWS
Brand:Honeywell

SCR410T-K03-10
Brand:Murata Electronics

ADXL343BCCZ
Brand:Analog Devices

ADXL1002BCPZ
Brand:Analog Devices

ADIS16505-3BMLZ
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






