Manufacturer No:MC3635
Manufacturer:MEMSIC
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers Digital Output 3 Axis Acceleronmeter
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEMSIC |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 3-axis |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| Acceleration: | 2 g 4 g 8 g 12 g 16 g |
| Sensitivity: | 8 LSB/g to 4096 LSB/g |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | I2C SPI |
| Resolution: | 8 bit 14 bit |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Operating Supply Current: | 36 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LGA-10 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | MEMSIC |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Accelerometers |
| other: | 5000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.011445 oz |
HOT
ADXL345BCCZ-RL
Brand:Analog Devices

KX134-1211
Brand:Kionix

MXC4005XC
Brand:MEMSIC

BHI360
Brand:Bosch Sensortec

IIM-46230
Brand:TDK InvenSense

IAM-20680HT
Brand:TDK InvenSense
PT9101-0200-322-1110
Brand:Measurement Specialties

66212APZ1
Brand:Amphenol PCB Piezotronics

MC3419
Brand:MEMSIC

MTI-670G
Brand:Movella / Xsens
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






