Manufacturer No:66103PPZ1
Manufacturer:Amphenol
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers Low cost embeddable accelerometer 3-wire low power 10 mV/g low profile TO5 housing positive output header pins
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 1-axis |
| Sensing Axis: | Z |
| Acceleration: | 200 g |
| Sensitivity: | 10 mV/g |
| Output Type: | Analog |
| Interface Type: | - |
| Resolution: | - |
| Supply Voltage - Max: | 12 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Operating Supply Current: | 20 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 54 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-5 |
| Brand: | Amphenol PCB Piezotronics |
| Product Type: | Accelerometers |
| Series: | 660 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | ICP |
| Type: | Accelerometers |
| Unit Weight: | 0.077603 oz |
HOT
ADIS16507-1BMLZ
Brand:Analog Devices

ADIS16137BMLZ
Brand:Analog Devices

LSM6DS3TR-C
Brand:STMicroelectronics

IIS3DWBTR
Brand:STMicroelectronics

SCL3400-D01-004
Brand:Murata Electronics

MTI-200-2A8G4
Brand:Movella / Xsens

AS5070B-HSOT
Brand:ams OSRAM

OpenIMU330BI
Brand:ACEINNA

MC6470
Brand:MEMSIC

OpenIMU300ZI
Brand:ACEINNA
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






