Manufacturer No:DM1AA-SF-PEJ(72)
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors SD MEM CD CONN R/A SMT PUSHPUSH
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | SD |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 9 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 2.5 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Hirose Connector |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 2.9 mm |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insertion - Extraction Style: | Push-Push |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Length: | 30.0 mm |
| Mating Cycles: | 10000 |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Mounting Type: | Standard |
| Orientation: | Right Angle |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | DM1 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 125 VAC |
| Part # Aliases: | 609-0004-8-72 |
| Unit Weight: | 0.149350 oz |
HOT
C702 10M008 018 2
Brand:Amphenol Tuchel

C707 10M006 512 2A
Brand:Amphenol MCP

DM3D-SF
Brand:Hirose Connector

2309411-5
Brand:TE Connectivity

045138008100858+
Brand:KYOCERA AVX

502774-0891
Brand:Molex

2-2013289-2
Brand:TE Connectivity

440360-2
Brand:TE Connectivity

GSD2100107BHR
Brand:Amphenol Commercial Products

1473149-1
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






