Manufacturer No:47219-2001
Manufacturer:Molex
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors TFR READER (HINGE TYPE)
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | microSD |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 1.1 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Tin |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Insertion - Extraction Style: | Hinged |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 47219 |
| other: | 2400 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 100 VDC |
| Part # Aliases: | 0472192001 |
| Unit Weight: | 0.034921 oz |
HOT
2-2013289-1
Brand:TE Connectivity

SIM2070-6-1-30-00-A
Brand:GCT

7312P0225A13LF
Brand:Amphenol FCI

SIM8051-6-0-14-00-A
Brand:GCT

SIM7100-6-1-15-00-A
Brand:GCT

1565917-4
Brand:TE Connectivity

104224-0820
Brand:Molex

KP13B-SF-PEJ(800)
Brand:Hirose Connector

693043020611
Brand:Wurth Elektronik

SIM5060-6-0-26-00-A
Brand:GCT
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






