Manufacturer No:78315-0001
Manufacturer:Molex
Type:DIMM Connectors
Description:DIMM Connectors 1.0MM DDR3 DIMM SKT 240P V PF 1.85TL AU
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | DIMM Connectors |
| RoHS: | Details |
| Type: | DDR3 |
| Number of Positions: | 240 Position |
| Pitch: | 1 mm |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Through Hole |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Contact Plating: | Gold |
| Current Rating: | 1 A |
| Series: | 78315 |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Tin |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | DIMM Connectors |
| other: | 288 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Part # Aliases: | 0783150001 |
| Unit Weight: | 0.264590 oz |
HOT
7312P0225A13LF
Brand:Amphenol FCI

1473149-4
Brand:TE Connectivity

503500-0991
Brand:Molex

SIM7050-8-0-00-A
Brand:GCT

47219-2001
Brand:Molex

DDR504112001K
Brand:Amphenol FCI

390112-1
Brand:TE Connectivity

C 702 10M008 252 40
Brand:Amphenol Tuchel

47603-0001
Brand:Molex
104239-1430
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






