Manufacturer No:47553-1001
Manufacturer:Molex
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors ASSY FOR PUSH PUSH 6 PUSH 6 PIN SIM CONN.
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | SIM |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 6 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Gold |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Orientation: | Horizontal |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 47553 |
| other: | 1200 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 50 VDC |
| Part # Aliases: | 0475531001 |
| Unit Weight: | 0.094958 oz |
HOT
DM3AT-SF-PEJM5(40)
Brand:Hirose Connector
SCE2MSDZN76A121SN
Brand:Amphenol LTD
10157591-002RHLF
Brand:Amphenol FCI

1717831-1
Brand:TE Connectivity

10102166A812A
Brand:Amphenol Commercial Products
FS1K3820ZAA0
Brand:Amphenol Commercial Products

502774-0891
Brand:Molex

DM3BT-DSF-PEJS
Brand:Hirose Connector

78800-0001
Brand:Molex

C 702 10M008 252 40
Brand:Amphenol Tuchel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






