Manufacturer No:78800-0001
Manufacturer:Molex
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors 1.40mm Ht Hng-style Micro-SIM card sckt
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers and Ejectors |
| Card Type: | MicroSIM |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 6 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 1.4 mm |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insertion - Extraction Style: | Push-Pull |
| Length: | 16.96 mm |
| Mating Cycles: | 5000 Cycles |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Mounting Type: | Top |
| Orientation: | Vertical |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 78800 |
| other: | 1200 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 5 VDC |
| Unit Weight: | 0.032452 oz |
HOT
5821997-3
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

2-2013289-2
Brand:TE Connectivity

2379513-1
Brand:TE Connectivity

10033854-052FSLF
Brand:Amphenol FCI

1565918-4
Brand:TE Connectivity / AMP

SIM8066-6-1-14-01-A
Brand:GCT

1010040575#
Brand:Amphenol Commercial Products

145638109211859+
Brand:KYOCERA AVX

DDR504112001K
Brand:Amphenol FCI

151105-0001
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






