Manufacturer No:2174803-2
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors 2.54 MICRO 3FF SIM PUSH-PUSH CONNECTOR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | SIM |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 6 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | TE Connectivity |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Features: | Push-Push connector for Micro SIM |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 1.27 mm |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insertion - Extraction Style: | Push-Push |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Mating Cycles: | 1500 Cycles |
| Mounting Type: | Standard |
| Orientation: | Horizontal |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| other: | 1450 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 10 V |
| Unit Weight: | 0.044128 oz |
HOT
2379513-1
Brand:TE Connectivity

GMC020080HR
Brand:Amphenol Commercial Products

C702 10M008 325 4
Brand:Amphenol Tuchel

1010040575#
Brand:Amphenol Commercial Products

440360-2
Brand:TE Connectivity

10157422-002RHLF
Brand:Amphenol FCI

1717254-4
Brand:TE Connectivity

10033854-052FSLF
Brand:Amphenol FCI

1717831-1
Brand:TE Connectivity

5822134-3
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






