Manufacturer No:47603-0001
Manufacturer:Molex
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors ASSY FOR PUSH PUSH 8PINS SIM W/DETECT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | SIM |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Gold |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Orientation: | Horizontal |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 47603 |
| other: | 1400 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 50 VDC |
| Part # Aliases: | 0476030001 |
| Unit Weight: | 0.137568 oz |
HOT
DM1AA-SF-PEJ(82)
Brand:Hirose Connector

SIM5060-6-0-26-00-A
Brand:GCT
DM3AT-SF-PEJM5(41)
Brand:Hirose Connector

78800-0001
Brand:Molex

C702 10M008 018 2
Brand:Amphenol Tuchel

7111S2015X02LF
Brand:Amphenol FCI

SIM7100-6-1-15-00-A
Brand:GCT

2-2013289-2
Brand:TE Connectivity

5145299-1
Brand:TE Connectivity

6-2355632-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






