Manufacturer No:SN74LV245ARKSR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Bus Transceivers
Description:Bus Transceivers Octal bus transceivers with tri-state outputs
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Bus Transceivers |
| RoHS: | Details |
| Input Level: | CMOS |
| Output Type: | 3-State |
| High Level Output Current: | - 50 uA |
| Low Level Output Current: | 50 uA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Package / Case: | VQFN-20 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Number of Channels: | 8 Channel |
| Number of Input Lines: | 2 |
| Polarity: | Positive |
| Product: | Bus Transceivers |
| Product Type: | Bus Transceivers |
| Series: | SN74LV245A |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Logic ICs |
HOT
NC7SZ74L8X-L22185
Brand:onsemi

74AXP8T245PWJ
Brand:Nexperia

TC7WZ74FK,LJ(CT
Brand:Toshiba

NC7WZ38K8X-L22236
Brand:onsemi
NC7SZ04L6X-L22175
Brand:onsemi

SN74LV594AQWBQBRQ1
Brand:Texas Instruments

SN74LV164ABQAR
Brand:Texas Instruments

SN74LV164AQWBQARQ1
Brand:Texas Instruments
SN74AHCT245DGSR
Brand:Texas Instruments
SN74LV2T74QWBQARQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






