Manufacturer No:SRN6028C-R90Y
Manufacturer:Bourns
Type:Power Inductors - SMD
Description:Power Inductors - SMD Ind6.0x6.0x2.6mm0.9uH+/-30%7.8Ashd
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Power Inductors - SMD |
| RoHS: | Details |
| Type: | Semi Shielded Power Inductor |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 6 mm x 6 mm x 2.6 mm |
| Shielding: | Shielded |
| Inductance: | 900 nH |
| Tolerance: | 30 % |
| Maximum DC Resistance: | 8.2 mOhms |
| Saturation Current: | 8 A |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Q Minimum: | 20 |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Length: | 6 mm |
| Width: | 6 mm |
| Height: | 2.6 mm |
| Core Material: | Ferrite |
| Series: | SRN6028C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Bourns |
| Product: | Power Inductors |
| Product Type: | Power Inductors - SMD |
| Self Resonant Frequency: | 120 MHz |
| other: | 1500 |
| Test Frequency: | 100 kHz |
HOT
SRN4012BTA-100M
Brand:Bourns

XFL2010-682MEC
Brand:Coilcraft

SRN6028C-1R5Y
Brand:Bourns

SRN4012BTA-1R5M
Brand:Bourns

744393440015
Brand:Wurth Elektronik

744052270
Brand:Wurth Elektronik

XFL2010-601MEC
Brand:Coilcraft

74439346010
Brand:Wurth Elektronik

0603HP-R18XGRW
Brand:Coilcraft

0603HP-R15XGRW
Brand:Coilcraft
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






