Manufacturer No:FSG005WNPB
Manufacturer:Honeywell
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells Force Products
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 0 N to 5 N |
| Accuracy: | 0.5 % |
| Output Type: | Voltage |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Operating Supply Voltage: | 10 V |
| Brand: | Honeywell |
| Height: | 7.98 mm |
| Length: | 12.7 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FSG |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 12.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.3 V |
| Width: | 9.04 mm |
| Unit Weight: | 0.824529 oz |
HOT
FC2331-0000-0050-L
Brand:Measurement Specialties

MMS1011-N-026-A01
Brand:Alpha (Taiwan)

FSG005WNPB
Brand:Honeywell

FSS020WNSB
Brand:Honeywell

FSR05BE
Brand:Ohmite

A201-25-T4
Brand:Tekscan

FSS005WNGT
Brand:Honeywell

ELAF-500N-T30003
Brand:Measurement Specialties

FC2331-0000-0500-L
Brand:Measurement Specialties

FX293X-040B-0025-L
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






