Manufacturer No:MF02-N-221-A01
Manufacturer:Alpha (Taiwan)
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells Memb Force Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Alpha (Taiwan) |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 30 gf to 1 kgf |
| Accuracy: | 5 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | Wire Leads |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Brand: | Alpha (Taiwan) |
| Height: | 83.1 mm |
| Length: | 43.7 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| other: | 500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Part # Aliases: | MF02-N-220-A01 |
| Unit Weight: | 0.101214 oz |
HOTFC2311-0000-1000-L
Brand:Measurement Specialties

FC2231-0000-0010-L
Brand:Measurement Specialties

FSS005WNGT
Brand:Honeywell

A201-1-T4
Brand:Tekscan
FC23-1-1-0000-0500
Brand:Measurement Specialties

FLXLC-A
Brand:Tekscan
FC2331-0000-0650-L
Brand:Measurement Specialties
FX29J0-100A-0100L
Brand:Measurement Specialties

FX29K0-100A-0025-L
Brand:Measurement Specialties

MF22-N-064-A01
Brand:Alpha (Taiwan)
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






