Manufacturer No:ESS102
Manufacturer:Tekscan
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells Made from Enhanced Stability Series (ESS) pressure sensitive ink (psi); sensing area diameter of 3.8 mm (0.15 in); standard length of 44.5 mm (1.75 in)
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Tekscan |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 4.4 N |
| Accuracy: | 8.6 % |
| Output Type: | Voltage |
| Mounting Style: | Solder Tab (Pin) |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Brand: | Tekscan |
| Diameter: | 3.8 mm |
| Length: | 38.1 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | ESS |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | FlexiForce |
| Width: | 7.6 mm |
HOT
FC2231-0000-0010-L
Brand:Measurement Specialties
FC2311-0000-1000-L
Brand:Measurement Specialties

MF01-N-221-A04
Brand:Alpha (Taiwan)

A502
Brand:Tekscan

FS2030-000X-0500-G
Brand:Measurement Specialties
FN3030-A1-100N
Brand:Measurement Specialties
FSR03DE
Brand:Ohmite

A101
Brand:Tekscan

FX29K0-040B-0025-L
Brand:Measurement Specialties

FMAMSDXX005WC2C3
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






