Manufacturer No:A502
Manufacturer:Tekscan
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells 2.0 in. x 2.0 in. square sensing area; standard length of 3.15 in.
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Tekscan |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 222 N |
| Accuracy: | 3 % |
| Output Type: | Voltage |
| Mounting Style: | Solder Tab (Pin) |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Brand: | Tekscan |
| Height: | 50.8 mm |
| Length: | 81.3 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | A502 |
| other: | 30 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | FlexiForce |
| Width: | 50.8 mm |
HOT
FMAMSDXX015WC2C3
Brand:Honeywell

FSS005WNSB
Brand:Honeywell

FSG010WNPB
Brand:Honeywell

FSR03BE
Brand:Ohmite

VBS020601
Brand:OncQue

FC2211-0000-0050-L
Brand:Measurement Specialties

20009605-07
Brand:Measurement Specialties

ELAF-50N-T30001
Brand:Measurement Specialties

MF01-N-221-A04
Brand:Alpha (Taiwan)

A201-25
Brand:Tekscan
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






