Manufacturer No:MF01-N-221-A04
Manufacturer:Alpha (Taiwan)
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells Memb Force Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Alpha (Taiwan) |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 10 gf to 1 kgf |
| Accuracy: | 5 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | Wire Leads |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Brand: | Alpha (Taiwan) |
| Diameter: | 13 mm |
| Length: | 47.2 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| other: | 500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.274843 oz |
HOT
FX293X-100A-0025-L
Brand:Measurement Specialties

FSS1500NGT
Brand:Honeywell

FC2311-0000-0250-L
Brand:Measurement Specialties

A201-100
Brand:Tekscan

FX1901-0001-0100-L
Brand:Measurement Specialties

FSR04CE
Brand:Ohmite

NEMEME001
Brand:Measurement Specialties

FC2331-0000-2000-L
Brand:Measurement Specialties

10215323-00
Brand:Measurement Specialties

FSR05BE
Brand:Ohmite
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






