Manufacturer No:MFS02.S
Manufacturer:Innovative Sensor Technology
Type:Flow Sensors
Description:Flow Sensors Flow range from 0 to 1.5 m/s (full bridge mode) -20 C to +80 C very fast response sensitivity
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Innovative Sensor Technology |
| Product Category: | Flow Sensors |
| RoHS: | Details |
| Type: | Mass Flow Sensor |
| Sensor Type: | Gas |
| Range: | 0 m/s to 1.5 m/s |
| Accuracy: | 2 % |
| Operation Mode: | Full Bridge |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Brand: | Innovative Sensor Technology |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Packaging: | Tray |
| Pressure Port: | No Port |
| Product Type: | Flow Sensors |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Part # Aliases: | 152994 |
| Unit Weight: | 0.035274 oz |
HOT
ASF1400
Brand:Sensirion

SEN0360
Brand:DFRobot

SFM3400-AW
Brand:Sensirion

FS1027
Brand:Renesas Electronics

SFM5500-0.5slm
Brand:Sensirion

SFM4100-O2 Downmount
Brand:Sensirion
TDC-GP30YD-F01 3K
Brand:ScioSense

FS2T.0.1E.025
Brand:Innovative Sensor Technology

D6F-02L2-000
Brand:Omron Electronics

SLF3S-4000B Liquid Flow Sensor
Brand:Sensirion
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






