Manufacturer No:LP8866SQRHBRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:LED Lighting Drivers
Description:LED Lighting Drivers Automotive display LED-backlight with six 150-mA channels 32-VQFN -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | LP8866S-Q1 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | VQFN-32 |
| Number of Outputs: | 6 Output |
| Output Current: | 150 mA |
| Input Voltage Min: | 3 V |
| Input Voltage Max: | 48 V |
| Topology: | Boost SEPIC |
| Operating Frequency: | 100 kHz to 2.2 MHz |
| Output Voltage: | 48 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Features: | PWM Dimming I2C Control |
| Brand: | Texas Instruments |
| Dimming: | PWM |
| Input Voltage: | 3 V to 48 V |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Channels: | 6 Channel |
| Output Type: | Open Drain |
| Product: | LED Lighting Driver |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Supply Current - Max: | 104 mA |
HOT
MAX25608BAUI/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

BCR 421U E6327
Brand:Infineon Technologies

PCA9955BTWJ
Brand:NXP Semiconductors

DLP470NEAAFXH
Brand:Texas Instruments

TLC6984ZXLR
Brand:Texas Instruments

BU97960MUV-E2
Brand:ROHM Semiconductor

MAX6951EEE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AL1698-20CS7-13
Brand:Diodes Incorporated

MAX25608AUI/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MAX25520ATEB/VY+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






