Manufacturer No:LT3950EMSE#PBF
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:LED Lighting Drivers
Description:LED Lighting Drivers 60V 1.5A LED Drvr w/ Exp Scale Dimming
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | LT3950 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | MSOP-16 |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 1.5 A |
| Input Voltage Min: | 3 V |
| Input Voltage Max: | 60 V |
| Topology: | Boost Buck |
| Operating Frequency: | 300 kHz to 2 MHz |
| Output Voltage: | 1.2 V to 60 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tube |
| Features: | PWM Dimming Open LED Protection |
| Brand: | Analog Devices |
| Dimming: | PWM |
| For Use With: | High Current LED |
| Input Voltage: | 3 V to 60 V |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Product: | LED Driver |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| other: | 37 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Supply Current - Max: | 1.8 mA |
HOT
MAX25614DATI/VY+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TPS92511DDA
Brand:Texas Instruments

DLPC120ZXSRQ1
Brand:Texas Instruments

TPS61193PWPR
Brand:Texas Instruments

BU91796FS-ME2
Brand:ROHM Semiconductor
ZXLD1366EN8TC
Brand:Diodes Incorporated

AY0438-I/P
Brand:Microchip Technology

ZXLD1366ET5TA
Brand:Diodes Incorporated

AL8861QMP-13
Brand:Diodes Incorporated

DLP470NEAAFXH
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






