Manufacturer No:MT40A1G16KNR-075:E
Manufacturer:Micron Technology
Type:DRAM
Description:DRAM DDR4 16G 1GX16 TFBGA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Micron Technology |
| Product Category: | DRAM |
| RoHS: | Details |
| Type: | SDRAM - DDR4 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FBGA-96 |
| Data Bus Width: | 16 bit |
| Organization: | 1 G x 16 |
| Memory Size: | 16 Gbit |
| Maximum Clock Frequency: | 1.6 GHz |
| Access Time: | 13.5 ns |
| Supply Voltage - Max: | 1.26 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.14 V |
| Supply Current - Max: | 118 mA |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 95 C |
| Series: | MT40A |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Micron |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | DRAM |
| other: | 1080 |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Tradename: | TwinDie |
| Unit Weight: | 0.227649 oz |
HOT
KTDM8G4B832BGCBCT
Brand:SMARTsemi

MT41J128M16JT-125:K TR
Brand:Micron

MT41K256M16TW-107:P TR
Brand:Micron

D5116AN9CXGXNI-U
Brand:Kingston

MT40A1G8SA-075:E
Brand:Micron

MT40A512M16TB-062E:R
Brand:Micron

MT53E512M32D1ZW-046 AAT:B
Brand:Micron

MT62F1G32D4DS-031 WT:B
Brand:Micron

MT41K128M16JT-125 IT:K TR
Brand:Micron

MT62F1G32D4DS-031 AIT:B TR
Brand:Micron
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






