Manufacturer No:ISL12057IUZ
Manufacturer:Renesas Electronics
Type:Real Time Clocks
Description:Real Time Clock REAL TIME CLK W/ ALARM DS1337 COMP
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Product Category: | Real Time Clock |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | MSOP-8 |
| RTC Bus Interface: | I2C Serial |
| Date Format: | YY-MM-DD-dd |
| Time Format: | HH:MM:SS |
| Battery Backup Switching: | No Backup Switching |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Function: | Alarm Calendar Clock Interrupt |
| Height: | 0 mm |
| Length: | 3 mm |
| Product Type: | Real Time Clocks |
| Series: | ISL12057 |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Clock & Timer ICs |
| Width: | 3 mm |
| Unit Weight: | 0.000882 oz |
HOT
SI5351C-B05650-GM
Brand:Skyworks Solutions Inc.

TPS3435CAIEGDDFR
Brand:Texas Instruments

SI5338Q-B08707-GM
Brand:Skyworks Solutions Inc.

SY75602BTWL-TR
Brand:Microchip Technology

MAX31329ELB+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

PI6CG33401CZHIEX
Brand:Diodes Incorporated
RC21012A000GNA#BB0
Brand:Renesas Electronics

CDCM6208V1HRGZR
Brand:Texas Instruments

LMK1D2102RGTR
Brand:Texas Instruments

SI53102-A2-GMR
Brand:Skyworks Solutions Inc.
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






