Manufacturer No:DS1744W-120IND+
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Real Time Clocks
Description:Real Time Clock Y2K-Compliant Nonvolatile Timekeeping RAMs
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Real Time Clock |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | EDIP-28 |
| RTC Bus Interface: | Parallel |
| Date Format: | YY-MM-DD-dd |
| Time Format: | HH:MM:SS |
| Battery Backup Switching: | Integrated Battery |
| RTC Memory Size: | 32 kB |
| Supply Voltage - Max: | 3.63 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.97 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Function: | Calendar Clock NV Timekeeping RAM |
| Product Type: | Real Time Clocks |
| Series: | DS1744W |
| other: | 12 |
| Subcategory: | Clock & Timer ICs |
| Part # Aliases: | DS1744W 90-1744W+12I |
| Unit Weight: | 0.606685 oz |
HOT
9FGL0451DKILFT
Brand:Renesas Electronics

PI6CB33401ZHIEX
Brand:Diodes Incorporated

9FGL0851DKILFT
Brand:Renesas Electronics

8A34012E-000NLG
Brand:Renesas Electronics

CDCDB400RHBR
Brand:Texas Instruments

LMK61E2BAA-SIAT
Brand:Texas Instruments
MAX31331EWC+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

SI53315-B-GM
Brand:Skyworks Solutions Inc.
MAX31329NELB+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MAX31343EKA+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






