Manufacturer No:ICM7555ISA+T
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Timers & Support Products
Description:Timers & Support Products Low-Power General-Purpose Timer
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Timers & Support Products |
| RoHS: | Details |
| Series: | ICM7555 |
| Type: | Standard |
| Number of Internal Timers: | 1 Timer |
| Supply Voltage - Max: | 18 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Height: | 1.5 mm |
| Length: | 5 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 200 mW |
| Product Type: | Timers & Support Products |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Clock & Timer ICs |
| Width: | 4 mm |
| Part # Aliases: | ICM7555 |
| Unit Weight: | 0.006596 oz |
HOT
ICM7555ISA+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

2305-1DCGI8
Brand:Renesas Electronics

SI5332ED11765-GM1
Brand:Skyworks Solutions Inc.

LMK1D1208PRHAR
Brand:Texas Instruments

SI5332A-D-GM2
Brand:Skyworks Solutions Inc.

SY89873LMG
Brand:Microchip Technology

CY2309ZXI-1HT
Brand:Infineon Technologies

R2223T-E2-F
Brand:Nisshinbo

Si5340A-D-GMR
Brand:Skyworks Solutions Inc.

DS1338U-33+T&R
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






