Manufacturer No:498-0091
Manufacturer:DIGI
Type:PCI Express / PCI Connectors
Description:PCI Express / PCI Connectors LATCH CONN MINI PCI EXPESS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | DIGI |
| Product Category: | PCI Express / PCI Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | PCI Express |
| Number of Positions: | - |
| Mounting Style: | - |
| Mounting Angle: | - |
| Termination Style: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Accessory Type: | Latch |
| Board Thickness: | - |
| Brand: | DIGI |
| Cable Type: | - |
| Current Rating: | 750 mA |
| Description/Function: | for use Mini PCI Express |
| Height: | - |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 500 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | PCI Express / PCI Connectors |
| other: | 400 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Tail Length: | - |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Unit Weight: | 0.048000 oz |
HOT
HSEC8-120-01-L-DV-A-K-TR
Brand:Samtec

MDTSCW001
Brand:Amphenol FCI

PSASM2130412TR
Brand:Amphenol FCI

10018783-10102TLF
Brand:Amphenol FCI

FX27-40S-0.8SV
Brand:Hirose Connector

ME1008413402201
Brand:Amphenol FCI

HTEC8-1100-01-L-DV-A-K
Brand:Samtec

MDT670M01501
Brand:Amphenol FCI

2340164-1
Brand:TE Connectivity

5-1734857-5
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






