Manufacturer No:10018783-10102TLF
Manufacturer:Amphenol
Type:PCI Express / PCI Connectors
Description:PCI Express / PCI Connectors x8 98 POS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | PCI Express / PCI Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | PCI Express |
| Number of Positions: | 98 Position |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Termination Style: | Solder |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Board Thickness: | 1.56 mm |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Compliance: | UL |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Nylon |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | PCI Express / PCI Connectors |
| other: | 40 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Unit Weight: | 0.005573 oz |
HOT
2199230-8
Brand:TE Connectivity

5-1734857-5
Brand:TE Connectivity

ME10168334B2A01
Brand:Amphenol FCI

UEC5-019-1-H-D-RA-2-A
Brand:Samtec

UCC8-010-1-H-S-1-A
Brand:Samtec

50-22A-20
Brand:Cinch

5-2337939-4
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

PSASM2130412TR
Brand:Amphenol FCI

6651290-1
Brand:TE Connectivity / AMP

ME3005630501111
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






