Manufacturer No:ME10168434A0601
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors Mini Cool Edge0.60mm 168signal pins SMT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 168 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Mounting Style: | Straddle Mount |
| Mounting Angle: | Straight |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 27 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Voltage Rating: | 12 V |
| Unit Weight: | 0.188716 oz |
HOT
ME3005602311011
Brand:Amphenol FCI

MEC8-120-02-L-DV-A
Brand:Samtec

PCIE-064-02-F-D-RA
Brand:Samtec

5-2337939-8
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

MDT320E01001
Brand:Amphenol FCI
G98V11332HR
Brand:Amphenol Commercial Products

MDTSCW001
Brand:Amphenol FCI

ME1008410201041
Brand:Amphenol FCI

ME1016843401G11
Brand:Amphenol FCI

ME1005610115011
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






