Manufacturer No:10053363-200LF
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 2.54MM R/A RECPT 2 ROW 64 CON
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 64 Position |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Arrangement: | Power |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 7 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 5000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 5 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 24 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | Solder |
| Voltage Rating: | 1 kVAC |
| Unit Weight: | 1.365896 oz |
HOT
MDT420M01003
Brand:Amphenol FCI

ME3005630501111
Brand:Amphenol FCI

UEC5-019-1-H-D-RA-2-A
Brand:Samtec

ME2005630501111
Brand:Amphenol FCI

ERI8-019-S-D-RA
Brand:Samtec

10025026-10202TLF
Brand:Amphenol FCI

10061913-102CLF
Brand:Amphenol FCI

10018783-10000TLF
Brand:Amphenol FCI

MEC8-120-02-L-DV-A
Brand:Samtec

2340164-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






