Manufacturer No:PCIE-036-02-F-D-RA
Manufacturer:Samtec
Type:PCI Express / PCI Connectors
Description:PCI Express / PCI Connectors 1.00 mm PCI Express Gen 3 Edge Card Connector
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | PCI Express / PCI Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | PCI Express |
| Number of Positions: | 36 Position |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | PCIE |
| Board Thickness: | 7.65 mm |
| Brand: | Samtec |
| Current Rating: | 2.2 A |
| Description/Function: | PCI express card sockets |
| Height: | 11 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Packaging: | Tube |
| Product Type: | PCI Express / PCI Connectors |
| other: | 22 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Tradename: | PCI Express |
| Unit Weight: | 0.594349 oz |
HOT
10018783-10101TLF
Brand:Amphenol FCI

ME2008430501111
Brand:Amphenol FCI
5-2364427-4
Brand:TE Connectivity

ME1016843401G11
Brand:Amphenol FCI

5-2337939-4
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch
G97R21332HR
Brand:Amphenol Commercial Products

ME1016810110011
Brand:Amphenol FCI
5-2364427-2
Brand:TE Connectivity

5-2337939-8
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

MEC2-08-01-L-DV
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






