Manufacturer No:ERI8-019-S-D-RA
Manufacturer:Samtec
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.80 mm Eye Speed I/O Right-Angle Edge Rate Receptacle
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 19 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | ERI8 |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Current Rating: | 1.7 A |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 60 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Tradename: | Eye Speed |
| Voltage Rating: | 225 V |
HOT
ME1008413402201
Brand:Amphenol FCI
2336568-3
Brand:TE Connectivity
5-2371899-4
Brand:TE Connectivity
G98V11332HR
Brand:Amphenol Commercial Products

ERI8-019-S-D-RA
Brand:Samtec
5-2371899-3
Brand:TE Connectivity

G97V21312HR
Brand:Amphenol Commercial Products

UEC5-019-2-H-D-RA-1
Brand:Samtec

PSAS5F3130021TR
Brand:Amphenol FCI

205058-1001
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






