Manufacturer No:HTEC8-1100-01-L-DV-A-K
Manufacturer:Samtec
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.80 mm 100P Rugged High-Speed Edge Card
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 100 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Mounting Angle: | Straight |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | HTEC8 |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 3 A |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 28 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 215 V |
HOT
2340164-1
Brand:TE Connectivity

G98V14322HR
Brand:Amphenol Commercial Products

PCIE-036-02-F-D-RA
Brand:Samtec

498-0091
Brand:DIGI

ME1005610115011
Brand:Amphenol FCI

5-1734857-1
Brand:TE Connectivity

ME3005602311011
Brand:Amphenol FCI

10018783-10102TLF
Brand:Amphenol FCI

MECT-110-01-S-D-RA1
Brand:Samtec

MDT420M01003
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






