Manufacturer No:870575573001
Manufacturer:Wurth Elektronik
Type:Electrolytic Capacitors
Description:Aluminum Organic Polymer Capacitors WCAP-HTG5 25V 68uF 20% THT Radial -55/+105C
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Elektronik |
| Product Category: | Aluminum Organic Polymer Capacitors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Aluminum Hybrid Polymer Capacitors |
| Termination Style: | Through Hole |
| Package Type: | Can |
| Capacitance: | 68 uF |
| Voltage Rating DC: | 25 VDC |
| Tolerance: | 20 % |
| ESR: | 45 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Diameter: | 6.3 mm |
| Height: | 8 mm |
| Ripple Current: | 1.4 A |
| Life: | 5000 Hour |
| Series: | WCAP-HTG5 |
| Packaging: | Ammo Pack |
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Dissipation Factor DF: | 16 % |
| Lead Spacing: | 2.5 mm |
| Leakage Current: | 17 uA |
| Product Type: | Electrolytic Capacitors |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | Capacitors |
HOT
CKC21C104KWGACAUTO
Brand:KEMET

C2220Y103JDGACAUTO
Brand:KEMET

B43657A5367M057
Brand:EPCOS / TDK

B32716H8306K000
Brand:EPCOS / TDK

B33331I6105J080
Brand:EPCOS / TDK

EZP-V1A156MTT
Brand:Panasonic

TAN ENG KIT 37
Brand:KEMET
C1210X101KDGACAUTO
Brand:KEMET

CNC6P1X7S1A476M250AE
Brand:TDK

EZP-V70406MTC
Brand:Panasonic
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






