Manufacturer No:SCCV60E107SRBQ
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors / Ultracapacitors 3V 100F ESR=18mOhms Case Lgth=60mm AECQ2
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | SCC-SRBQ |
| Product: | Supercapacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 100 F |
| Voltage Rating DC: | 3 VDC |
| Tolerance: | - 10 % + 30 % |
| ESR: | 18 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 60 mm |
| Diameter: | 18 mm |
| Qualification: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Lead Diameter: | 0.8 mm |
| Lead Spacing: | 8 mm |
| Leakage Current: | 260 uA |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 150 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical Supercapacitor |
HOT
B43657A5537M057
Brand:EPCOS / TDK

EZP-Q60705MTD
Brand:Panasonic

870575573001
Brand:Wurth Elektronik

875585857007
Brand:Wurth Elektronik

C0402C331KCGACAUTO
Brand:KEMET

PEG227HLQ4710QE4
Brand:KEMET

B32716H8146K000
Brand:EPCOS / TDK

GCM32ED70J476KE02L
Brand:Murata Electronics
MAL210425472E3
Brand:Vishay / BC Components

CKC33C563KDGACTU
Brand:KEMET
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






