Manufacturer No:BM29B-6DP/2-0.35V(51)
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.35mm 2 SGNL/2 PWR HDR SMT SRT MNT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 8 Position |
| Pitch: | 0.35 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Current Rating: | 300 mA 3 A |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | BM29 |
| Brand: | Hirose Connector |
| Flammability Rating: | UL94V-0 |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 20000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Part # Aliases: | 673-7004-0-51 |
| Unit Weight: | 0.000073 oz |
HOT
ADM6-60-03.5-L-4-2-A-TR
Brand:Samtec

ST4-30-1.00-L-D-P-TR
Brand:Samtec

ERF8-025-05.0-S-DV-L-K-TR
Brand:Samtec

10162581-3134109LF
Brand:Amphenol FCI

5177983-2
Brand:TE Connectivity / AMP

84513-101LF
Brand:Amphenol FCI

10164228-0801A1RLF
Brand:Amphenol FCI

15210502601000
Brand:HARTING

B3291B7L1112A0E100
Brand:Amphenol Aorora

B3241B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






