Manufacturer No:QSH-030-01-F-D-A-K-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.50 mm Q Strip High-Speed Ground Plane Socket Strip
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 5 mm |
| Current Rating: | 2 A |
| Voltage Rating: | 175 VAC |
| Maximum Data Rate: | 25 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | QSH |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Application: | Power Signal |
| Brand: | Samtec |
| Data Rate: | 25 Gbps |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 525 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | Q Strip |
| Unit Weight: | 0.012212 oz |
HOT
10164228-1001A1RLF
Brand:Amphenol FCI

NVAM-DP-03-2-05.0-S-2-K-TR
Brand:Samtec

10164227-0801A1RLF
Brand:Amphenol FCI

LSS-150-01-H-DV-A
Brand:Samtec

5177983-2
Brand:TE Connectivity / AMP

53625-0274
Brand:Molex

171090-8411
Brand:Molex

171446-1109
Brand:Molex

SEAM8-50-S02.0-S-10-3
Brand:Samtec
10160855-12GLF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






