Manufacturer No:53625-0274
Manufacturer:Molex
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors SlimStack .635mm Plg 20Ckt
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 20 Position |
| Pitch: | 0.64 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 7 mm 13 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 100 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Series: | 53625 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Application: | Board to Board Signal |
| Brand: | Molex |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | PCB |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | SlimStack |
| Part # Aliases: | 536250274 0536250274 |
| Unit Weight: | 0.013686 oz |
HOT
ADM6-60-01.5-S-4-2-A-TR
Brand:Samtec

203389-0323
Brand:Molex

10164227-1001A1RLF
Brand:Amphenol FCI

171090-8401
Brand:Molex

LSS-150-01-H-DV-A
Brand:Samtec

171446-1109
Brand:Molex

QMS-052-06.75-L-D-A
Brand:Samtec

10164227-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

B3221B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

5179030-4
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






