Manufacturer No:BM57B0.6-10DP/2-0.3V(51)
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors Hdr.3mm .6mm Height 1.9mm WidthLow-Profile Hybrid
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 10 Position |
| Pitch: | 0.3 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Stack Height: | 0.6 mm |
| Current Rating: | 5 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | BM57 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Hirose Connector |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 20000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Part # Aliases: | CL673-0070-0-51 |
HOT
10160920-1241100LF
Brand:Amphenol FCI

10162581-3134121LF
Brand:Amphenol FCI

203390-0363
Brand:Molex

10160920-1240100LF
Brand:Amphenol FCI

2357739-3
Brand:TE Connectivity

10162581-3134125LF
Brand:Amphenol FCI

FT5-30-03.0-L-DV-TH-P-TR
Brand:Samtec

10162581-3134115LF
Brand:Amphenol FCI

SEAM8-30-S02.0-S-06-3
Brand:Samtec

53625-0274
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






