Manufacturer No:FT5-30-03.0-L-DV-TH-P-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.50 mm High-Speed Floating Contact Terminal Strip
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 7 mm |
| Current Rating: | 1.8 A |
| Voltage Rating: | 180 VAC |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | FT5 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Samtec |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 325 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.070253 oz |
HOT
2357739-3
Brand:TE Connectivity

ADM6-40-01.5-L-4-2-A-TR
Brand:Samtec

B3241B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

ADM6-60-01.5-L-4-2-TR
Brand:Samtec

DF12NB(3.0)-80DP-0.5V(51)
Brand:Hirose Connector

501920-3001
Brand:Molex

10164227-0404A1RLF
Brand:Amphenol FCI

5177986-8
Brand:TE Connectivity

15210122601000
Brand:HARTING

2842142-4
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






