Manufacturer No:QTH-090-04-L-D-A
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.50 mm Q Strip High-Speed Ground Plane Terminal Strip
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 180 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 16 mm |
| Current Rating: | 2 A |
| Voltage Rating: | 175 VAC |
| Maximum Data Rate: | 25 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | QTH |
| Packaging: | Tray |
| Application: | Power Signal |
| Brand: | Samtec |
| Data Rate: | 25 Gbps |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 39 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | Q Strip |
| Unit Weight: | 0.076192 oz |
HOT
10162582-1134109LF
Brand:Amphenol FCI

ADM6-60-03.5-L-4-2-A-TR
Brand:Samtec

FT5-30-03.0-L-DV-TH-P-TR
Brand:Samtec

10162581-3134111LF
Brand:Amphenol FCI

2357787-3
Brand:TE Connectivity

171446-1109
Brand:Molex

QTH-090-04-L-D-A
Brand:Samtec

10164227-0801A1RLF
Brand:Amphenol FCI

ST5-80-1.50-L-D-P-TR
Brand:Samtec

3-6318491-6
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






